Słowo wąż w języku polskim posiada kilka znaczeń. Pierwszym, jakie przychodzi na myśl jest oczywiście długie, wijące się zwierzę, zaliczane do grona gadów. Drugie, bardziej prozaiczne, odnosi się do przewodu gumowego, wykorzystywanego do nawadniania ogrodów. Jest jednak jeszcze kilka odmian węży, zaliczanych do drugiego znaczenia tego słowa.
Wytrzymałe, jak węże do piaskowania
Jednym z rodzajów węży przemysłowych są te, które przeznaczone są do urządzeń nazywanych piaskarkami. W skrócie opisując ich działanie, można powiedzieć, iż polega ono na wyrzucaniu z urządzenia specjalnego piasku składającego się z drobinek o ostrych krawędziach. Całość procesu zachodzi pod bardzo wysokim ciśnieniem, a wyrzut dokonywany jest za pośrednictwem niezwykle wytrzymałego przewodu.
Węże do piaskowania, które wykorzystywane są w tego typu urządzeniach, muszą być szalenie odporne na zmienne warunki fizyczne, w jakich przychodzi im pracować. Jednym z czynników bardzo mocno oddziałujących na materiał, z jakiego są wykonywane, jest wysokie ciśnienie, które wprawia w ruch ziarenka piasku i doprowadza do ich wyrzutu z wielką prędkością. Z uwagi na takie uwarunkowania wąż do piaskowania musi posiadać budowę warstwową, dobrze opierająca się wpływowi ciśnienia. Bez takich atrybutów w bardzo szybkim czasie doszłoby do rozerwania jego ścianek, a co zatem idzie do rozszczelnienia całego układu i awarii piaskarki.
Myjki ciśnieniowe także potrzebują węży
Innym rodzajem urządzeń, w których wykorzystywane są węże przemysłowe są myjki ciśnieniowe. Popularne przede wszystkim wśród posiadaczy aut, którzy dbają przy ich użyciu o stan karoserii swoich pojazdów. I to zarówno na płatnych myjniach, jak i w zaciszu przydomowego podwórka. Podobnie, jak w przypadku węży do piaskowania, także i węże do myjek ciśnieniowych poddawane są wpływowi wysokiego ciśnienia, jednak nie tak dużego, jak ma to miejsce w przypadku piaskarek.
Tego typu węże są więc nieco podobne do węży ogrodowych, i podobnie jak one wykonywane są z gumy. Niemniej węże w myjkach mają o wiele mniejszy przekrój, co pozwala na uzyskanie wysokiego ciśnienia mniejszym nakładem energii. Również i one muszą być odporne na działanie wysokiego ciśnienia, jednakże sama woda ma mniej niszczący wpływ niż ziarenka piasku, toteż wymagania względem takich węży są mniejsze, niż w piaskarkach. Warto jednakże zwrócić uwagę na uważne obchodzenie się z takim wężem, bowiem jego przypadkowe zagięcie może doprowadzić do powstania pęknięcia, skutkującego rozszczelnieniem myjki i spadkiem generowanego przezeń ciśnienia.