Trzeba szybko ogrodzić posesję, działkę, a może obszar rolniczy? W takich wypadkach pierwszym wyborem jest najczęściej siatka ogrodzeniowa. Wystarczy kupić kilka rolek i kilkanaście czy kilkadziesiąt słupków, wbić podpory w ziemię, a potem rozciągnąć siatkę – i gotowe! W dodatku to wszystko w niezbyt wygórowanej cenie. Ale nawet spiesząc się z zakupem i ogradzaniem działki warto zwrócić uwagę na rodzaj siatki, na który się decydujemy. Do wyboru mamy siatki ogrodzeniowe powlekane i ocynkowane. Czym się różnią tego typu siatki na słupki ogrodzeniowe? Jakie znaczenie może mieć konkretny wybór dla wytrzymałości, ale również estetyki ogrodzenia? Czy Pomożemy Ci rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości.
Produkcja siatki ogrodzeniowej – co charakteryzuje ten proces?
Produkcja siatki ogrodzeniowej, siatki na ptaki czy leśnej jest dziś w zdecydowanej większości zautomatyzowana. Używa się do tego maszyn, które zaginają drut wokół specjalnego płaskownika. Dzięki temu zyskujemy odpowiedni kształt oczek siatki. Jednocześnie kolejne druty łączą się ze sobą, splatając z uprzednio pozaginanym elementem. Maszyny dzielą także druty na odpowiednie fragmenty, dzięki czemu od razu powstają szpule żądanej przez producenta wielkości.
Z punktu widzenia właściwości siatki ważny jest więc rozmiar i kształt płaskownika, który wpływa na szczelność siatki. Niezwykle istotne jest jednak również zabezpieczenie drutu. Podstawowym sposobem jest cynkowanie, czyli pokrywanie drutów cienką warstwą cynku. Nowocześniejszą metodą jest powlekanie ich specjalnym tworzywem, zazwyczaj PVC.
Siatka ogrodzeniowa ocynkowana – jej zalety i wady
Siatka zgrzewana ocynkowana jest bardziej tradycyjnym produktem, który dłużej funkcjonuje na rynku. W związku z tym jest również tańsza od swojej bardziej nowoczesnej konkurentki – zwykle jej ceny są niższe od siatki powlekanej o 20-30 procent. Do zdecydowanych zalet siatki ocynkowanej należy również odporność na uszkodzenia mechaniczne. W dobrym stanie wytrzyma naprężenia czy uderzenia. W związku z tym takie siatki montuje się w miejscach bardziej narażonych na tego typu uszkodzenia. To właśnie z nich wykonuje się także ogrodzenia dla zwierząt. W ten sposób zyskujemy pewność, że żaden pupil nie uszkodzi siatki i nie zaszkodzi sobie poprzez połknięcie zdartej zębami warstwy PVC.
Siatka ocynkowana daje jednak zdecydowanie gorsze możliwości dopasowania jej wyglądu do otoczenia. Jej kolor charakteryzuje się specyficznym, metalicznym odcieniem. Siatka ocynkowana to także rozwiązanie mniej odporne na warunki atmosferyczne. W związku z tym co kilka lat trzeba będzie ją czyścić i konserwować. Jest również mniej elastyczna od siatki powlekanej.
Siatka ogrodzeniowa powlekana – jej zalety i wady
Powlekanie tworzywem sztucznym uchodzi za bardziej nowoczesny sposób zabezpieczania drutów. Za wprowadzeniem tej technologii przemawiało zatem kilka atutów. Najogólniej rzecz ujmując, siatki powlekane są bardziej wytrzymałe niż siatki ocynkowane. Przede wszystkim większego wrażenia nie będzie robić na nich deszcz czy śnieg. Dzięki powłoce PVC drut nie ma bowiem żadnego kontaktu z wodą, jest więc dobrze zabezpieczony przed korozją. Powinna przetrwać w dobrym stanie nawet 25 lat. Jej niezaprzeczalnym atutem jest również estetyka – można wybierać wśród kilku kolorów, łatwiej dopasować ją do stylu aranżacji przestrzeni wokół działki czy domostwa.
Siatki powlekane nie są jednak również w pełni wolne od wad. Są mniej sztywne niż siatki ocynkowane, w związku z czym dużo gorzej znoszą regularne uderzenia i mechaniczne naciski. Siatki powlekanej nie znajdziemy więc np. wokół boisk sportowych. Istotnym argumentem przeciwko montażowi tego rozwiązania jest również wyższa cena, którą szczególnie odczuwa się przy ogradzaniu dużych terenów.