Regały przesuwne mają sporo zalet. Pomagają zagospodarować przestrzeń w niedużych wnętrzach lub pomieszczeniach o niestandardowych wymiarach. Gdzie znajduja zastosowanie? Dlaczego warto w nie zainwestować?
Jak działają regały przesuwne?
Regały przesuwne działają w różny sposób. Niektóre z nich są wyposażone w mechanizm korbowy, inne posiadają napęd mechaniczny, a jeszcze inne – elektryczny. W przypadku zastosowania mechanizmu korbowego regały przesuwa się przy użyciu poręcznej korby trójramiennej, która jest wyposażona w blokadę przesuwu. Jeśli chodzi o regał krańcowy, posiada on zarówno blokadę przesuwu, jak i zamek centralny, umożliwiający zamknięcie całej sekcji.
Natomiast magazynowe regały przesuwne poruszają się po specjalnej szynie, na której umieszczona jest podstawa regału. Można nią sterować ręcznie, automatycznie albo zdalnie.
Istnieją jeszcze regały przesuwne z napędem elektrycznym “Soft touch”. Podobnie jak regały z mechanizmem korbowym wymagają minimalnego wysiłku z naszej strony. Po dotknięciu panelu sterującego we właściwym miejscu wybrany regał otworzy się, ukazując interesującą nas zawartość półek. Jest to możliwe dzięki wbudowanemu silnikowi elektrycznemu. Regały “Soft touch” są wyposażone w klucze kodujące i kanały kablowe, umożliwiające regulację odległości dojazdu między słupkami. Regały przesuwne sterowane elektrycznie posiadają specjalne czujniki dojazdu, co gwarantuje stabilną konstrukcję.
Co ważne, w przypadku wszystkich regałów przesuwnych ryzyko przewrócenia się jest minimalne, jeśli nie żadne. W przypadku tych sterowanych elektrycznie, mebel automatycznie się zatrzyma, jeśli natrafi na przeszkodę i wyłączy się przy zbytnim obciążeniu.
Jednak, niezależnie od sposobu sterowania, wszystkie regały przesuwne są bardzo łatwe i komfortowe w użytkowaniu.
Gdzie stosuje się regały przesuwne?
Regały przesuwne można podzielić na biblioteczne i magazynowe. Magazynowe znajdują zastosowanie w:
- szpitalach,
- hurtowniach,
- miejscach użyteczności publicznej,
- magazynach,
- biurach,
- centrach logistycznych.
Biblioteczne z kolei świetnie sprawdzą się w:
- bibliotekach,
- muzeach,
- archiwach,
- sądach,
- laboratoriach,
- przy przechowywaniu wszelkiego rodzaju dokumentów.
Regały przesuwne bardzo dobrze sprawdzają się w małych pomieszczeniach, gdzie dostępną przestrzeń trzeba maksymalnie zagospodarować.
Dlaczego warto zainwestować w regały przesuwne?
Regały przesuwne mają sporo zalet. Oto one:
- oszczędność miejsca, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w niedużych pomieszczeniach,
- ograniczenie kosztów eksploatacyjnych dzięki mniejszemu zużyciu energii elektrycznej i mniejszej powierzchni do sprzątania,
- elastyczność: w przypadku zastosowania ich w magazynach, regały przesuwne jezdne mogą być łatwo dostosowane do wielkości magazynu i rodzaju wykorzystywanych wózków widłowych,
- łatwy dostęp do towarów na regałach, niezależnie od tego, kiedy i gdzie zostały umieszczone,
- możliwość umieszczenia na jednym regale różnych towarów,
- bezpieczne przechowywanie produktów wymagających niskich i bardzo niskich temperatur: regały przesuwne mogą działać nawet w temperaturze -30°C.