Wybierając projekt domu, który będziemy realizować, podejmujemy kluczową decyzję. Od tego, jaki wybierzemy zależą przyszłe losy naszej budowy, jej tempo, koszty i końcowy efekt. Na szczęście projekty domów są dostępne w tysiącach różnych wariantów, spośród których możemy wybrać najlepszą dla nas opcję. Na czym się skupić, na co zwrócić uwagę? Jest kilka kwestii, o których musimy pamiętać.
Dom przy Alabastrowej 53
Najważniejsze pytanie – indywidualny, czy gotowy?
Na rynku projektów domów obecnie mamy do wyboru dwa rozwiązania. Możemy zamówić indywidualny projekt domu i architekta, lub wybrać jeden z wariantów, jaki oferują gotowe projekty domów. Pierwsza opcja jest popularna wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z niestandardową działką, na którą ciężko dobrać projekt gotowy. To również rozwiązanie dla inwestorów, którzy na budowę domu nie szczędzą środków i pragną, by wszystkie ich fantazje zostały zawarte w projekcie. Jest to oczywiście wariant drogi, czasochłonny i wymagający cierpliwości w skrupulatnym ustalaniu szczegółów przyszłego domu.
O wiele szybciej i taniej staniemy się posiadaczami projektu gotowego. Takie projekty domów są łatwo dostępne, występują w setkach tysięcy różnych wariantów, a czas realizacji zamówienia to przeciętnie kilka dni. Gotowe projekty domów to najbardziej popularna forma dokumentacji technicznej, służąca do uzyskania pozwolenia i budowy domu.
Ogromna ilość projektów gotowych sprawia, iż wybór tego jedynego bywa trudny. Na jakie pytania musimy odpowiedzieć, by podjąć właściwą decyzje?
Dom przy Modrzewiowej 18
Sprawdzona klasyka, czy nowoczesny pazur?
Dom musi być dobrany do naszego charakteru, osobowości, stylu życia i wymagań. Jednym z podstawowych kryteriów wyboru jest charakter przyszłego budynku. Jeśli jesteśmy tradycjonalistami, wybierzemy klasyczny dom z poddaszem użytkowym. Będzie miał balkony, garaż, a w niektórych przypadkach nawet piwnicę. Wewnątrz znajdziemy osobną kuchnię i pokój dzienny. Projekty domów tradycyjnych ciągle mają stałą grupę swoich fanów.
Inwestorzy szukający nowoczesnych rozwiązań również znajdą coś dla siebie. Duże przeszklenia, naturalne materiały zdobiące elewacje, zadaszone tarasy, modna kolorystyka – to niektóre elementy określające nowoczesne projekty domów. W takich budynkach obowiązkowo kuchnia z pokojem dziennym stanowi reprezentacyjny livingroom. Otwarte przestrzenie, minimalistycznie zaaranżowane to cecha współczesnych domów. Najnowsze trendy w architekturze to projekty domów energooszczędnych. Posiadają wentylację mechaniczną, solary, fotowoltaikę i inne rozwiązania podnoszące walory energetyczne domu. Jeśli zdecydujemy się na taki projekt, początkowe koszty okażą się większe. Nakład finansowy zwróci się jednak nie tylko w postaci oszczędności na ogrzewaniu. Ekologiczne systemy to również czysty dom, łatwość obsługi i sterowania źródłem ciepła oraz świadomość, że nie zatruwamy powietrza, którym oddychamy wszyscy.
Dom przy Rubinowej 8
Parterowe, czy z poddaszem – wybieramy projekty domów.
To jedna z podstawowych decyzji. Domy z zasady dzielą się na parterowe i piętrowe, więc wybór jednego z nich jest kluczowy. Decydując się na projekty domów parterowych wybieramy łatwość komunikacji, dostępność wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie i oszczędną realizację inwestycji. Przytulne poddasze, które oferują projekty domów piętrowych to jednak dla niektórych konieczność. Ci wybiorą domy dwukondygnacyjne, z balkonami, lukarnami i połaciowymi oknami. Projekty domów z poddaszem zajmują mniej miejsca na działce i mieszczą się łatwiej na wąskich parcelach, co również jest ważnym kryterium wyboru.
Dom przy Topolowej 5
Optymalizacja – ekonomia, estetyka, energooszczędność.
Dobry projekt domu to budynek odpowiednio zaprojektowany, zbilansowany i policzony, zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i ekonomicznym. Chcąc szybko zamieszkać w nowym domu warto wybierać projekty domów tanich w budowie. Cechują się one zwartą bryłą prostą konstrukcją dachu i minimalizmem w zakresie wykorzystania elementów nośnych.
Idealny dom, taki który spełni nie tylko nasze potrzeby, ale i nacieszy oko, musi być estetyczny. Tradycyjny, czy nowoczesny, ważne by miał własny, spójny styl i charakter – taki, który najbardziej oddaje naszą osobowość.
Współcześnie dobre projekty domów to te stawiające na energooszczędność. Warto zadbać, by wybierany przez nas dom był wyposażony w nowoczesne rozwiązania energooszczędne. Rekuperacja, solary, fotowoltaika – to teraźniejszość i przyszłość racjonalnego budownictwa.
Przeglądając projekty domów, które będziemy chcieli realizować warto wziąć pod uwagę wszystkie te cechy dobrego projektu. Odpowiednia kombinacja parametrów kluczowych pozwoli wybrać projekt idealny, odpowiadający wszystkim naszym potrzebom, planom i marzeniom. Bogaty wybór gotowych projektów domów znajdziecie na GALERIADOMOW.PL.