Budownictwo

Kamień dekoracyjny – naturalna ozdoba każdego domu

Kamień dekoracyjny – naturalna ozdoba każdego domu

Wśród wielu materiałów budowlanych i wykończeniowych, jakie dostępne są na rynku, to właśnie kamień elewacyjny wyróżnia się estetyką i trwałością. Jeśli porównamy naturalne okładziny kamienne z tynkiem lub malowaniem elewacji, wówczas okaże się, że kamienia nie trzeba ani czyścić, ani odnawiać. Jest praktycznie bezobsługowy i bezproblemowy. Nie wymaga odnawiania ani remontów. Dlatego na tle elewacji tynkowanych, elewacje pokryte kamieniem naturalnym ukazują się jako wyjątkowo trwałe i eleganckie, długowieczne i ponadczasowe. 

Właściciele domów zastanawiają się często nad wyborem klinkieru. Tylko pozornie jest to alternatywa dla kamienia naturalnego. Klinkier bowiem wymaga specjalnego oczyszczania. Płytki klinkierowe montowane są za pomocą fug, które z czasem, pod wpływem czynników atmosferycznych wypłukują się. Wówczas płytki klinkierowe mogą odpadać. Powtórny montaż zabiera dużo czasu i trzeba odpowiednio przygotować ścianę. Dlatego wbrew pozorom elewacja pokryta klinkierem wcale nie należy do trwałych.

Kamień naturalny montowany jest jednorazowo. Elewacja nim pokryta posłuży kilku pokoleniom, a wartość domu nie spadnie wskutek zużywania się materiału elewacyjnego. To dobra wiadomość dla osób, które myślą o wykończeniach na lata. Kamień nie generuje kosztów związanych z odnawianiem, powtórnym malowaniem, czy też czyszczeniem. Wystarczy raz na 5 lat zaimpregnować zewnętrzną powierzchnię kamienia, by jeszcze lepiej uwypuklić jego walory estetyczne. Prosta impregnacja zapobiega gromadzeniu się kurzu i sprawia, że deszcz naturalnie i co najważniejsze, bez kosztów oczyści ściany. 

Jakie są jeszcze pozytywne strony okładzin z kamienia naturalnego? Rzadko mówi się o jego izolacyjności. Tymczasem kamień naturalny na elewacjach pełni dodatkową ochronę przed chłodem. Kamień zabezpiecza dom przed zimnem i zapobiega utracie ciepłe z wnętrz. To oczywiście duży plus tego rozwiązania: w krótkim czasie okaże się, że rachunki za ogrzewanie będą niższe. Latem działanie te jest wręcz odwrotne. Kamień wychładza wnętrza i może śmiało wspomagać działanie klimatyzacji.

Również kwestia wilgoci przemawia za stosowaniem kamienia naturalnego. Jeśli obawiasz się wykwitów z pleśni, które pojawiają się głównie na parterze, to kamień w naturalny sposób chroni elewację przed pleśnią i powstawaniem wilgoci. pozwala ścianom oddychać i ułatwia cyrkulację powietrza. To zmniejsza zagrożenie pojawieniem się wilgoci.

Jak wygląda montaż kamienia naturalnego? Panele elewacyjne mocuje się wyjątkowo łatwo. Do tego celu używamy kleju białego, by zapobiec wykwitom. Jeśli płytki mają kształt litery „z” wówczas układa się je na zasadzie dopasowania klocków. Pełną oferte kamieni dekoracyjnych znajda Państo pod linkiem https://kamiennewnetrza.pl/kamien-dekoracyjny

kamień dekoracyjny

W jakich wnętrzach sprawdza się kamień naturalny?

Już w starożytności posługiwano się marmurami i granitami do wykładania podłóg, okładania ścian i wykonywania innych elementów wystroju. Z kamienia naturalnego można korzystać dosłownie wszędzie. Idealnie sprawdza się w eleganckich salonach, np. jako obudowa kominka. Można go użyć do wykonania parapetów wewnętrznych. W pomieszczeniach mieszkalnych i sypialnych można użyć kamienia na fragmencie ściany. Wówczas nie trzeba jej malować ani tapetować. Okładziny kamienne na ścianach i podłogach to gwarancja długowieczności. Taki wystrój nie wychodzi z mody i pasuje do niemal każdej stylistyki: od nowoczesnego minimalizmu po glamour i vintage.

Jeśli chodzi o podłogi, to można układać wzory imitujące dywan lub wykładzinę. Kamienie o różnej kolorystyce doskonale zastępują drewniane posadzki lub wykładziny i dywany. Dużym plusem jest utrzymanie czystości na kamiennych posadzkach. Można zaobserwować wzrost zainteresowania płytkami marmurowymi typu Carrara lub gres Carrara. Perfekcyjny wygląd przypominający o zabytkach słonecznej Italii sprawia, ze oba typy marmuru sprawdzą się w kuchniach, aneksach kuchennych, przedpokojach lub łazienkach. Do wyboru jest naturalny kamień lub gres, który imituje fakturę i wygląda kamienia. Gres jest bardzo trwały i znacznie tańszy od marmuru lub granitu.

W przypadku łazienek dobrze jest położyć płytki antypoślizgowe. może to być naturalny kamień lub specjalnie przygotowany gres. Także łupek o nieco chropowatej strukturze zapobiega ślizganiu się po łazienkowej podłodze. Wymiary łupka łazienkowego to np. 30 × 60, 40 × 60 oraz 60 × 60 cm. Jeśli szukacie więcej rozmiarów płytek kamiennych zapraszamy do sklepu https://kamiennewnetrza.pl/

Udostępnij