Domki holenderskie, zwane również domami na kółkach, znane są w Polsce już od kilkudziesięciu lat. Przypominają nieco przyczepy kempingowe, ale są dużo bardziej komfortowe. Czym się charakteryzują? Czy warto zdecydować się na zakup domku holenderskiego?
Czym charakteryzują się domki angielskie?
Domki holenderskie przywożone są najczęściej z Holandii, Belgii i Anglii. Są to niewielkie metalowe konstrukcje, których szkielet wykonany jest z drewna. Łączą w sobie funkcje przyczepy kempingowej i wygodnego domku. Charakterystyczną cechą są koła, które umożliwiają wygodne przestawienie domu bez udziału dźwigu. Angielskie domki pełnią zazwyczaj funkcję domku letniskowego, ale mogą być również całoroczne. Świetnie nadają się na działkę, są idealnym sposobem na tani i komfortowy wypoczynek. Domki holenderskie nie są trwale związane z gruntem, dlatego zgodnie z przepisami prawa budowlanego do ich postawienia nie jest potrzebne żadne zezwolenie.
Jak wygląda domek holenderski?
Domek holenderski może mieć różne rozmiary. Wnętrze podzielone jest na kilka pomieszczeń, pozwalających na wygodne spędzanie czasu. W domku znajduje się salon z aneksem kuchenny, łazienka, toaleta, sypialnie. Pomieszczenia mają okna, dlatego domek do złudzenia przypomina zwykłe mieszkanie. Najczęściej domki mają kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni, a ich szerokość wynosi 3,2 lub 3,7 m. W domku zamontowane jest również niezbędne wyposażenie tzn. kuchenka, umywalka, prysznic, zlewozmywak i podgrzewacz wody, a także instalacje wodne i elektryczne. Niektóre domki angielskie mają ogrzewanie oraz zostały wyposażone w kominki, dzięki temu mogą być użytkowane przez cały rok. Typowe są również mają liczne udogodnienia, niektóre przyczepy są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Używane domki holenderskie i angielskie – co warto sprawdzić?
Kupując używany domek holenderski, należy sprawdzić kilka ważnych elementów. Aby mieć pewność, że domek pozwoli na komfortowy wypoczynek, należy sprawdzić przede wszystkim stan techniczny. Należy zobaczyć, jak wygląda:
- rama, warto sprawdzić, czy nie ma na niej śladów dużej korozji oraz pęknięć;
- stan podwozia, który pozwoli wykluczyć, że domek stał na podmokłym terenie;
- ściany z zewnątrz, sprawdzić, czy nie mają pęknięć;
- miejsca wokół okien i okolice uszczelek;
- dach, bo mogą być na nim wgniecenia i pęknięcia.
Po oględzinach z zewnątrz należy wejść do środka i sprawdzić, czy w domku nie czuć wilgoci i stęchlizny, a na ścianach nie ma zacieków. Należy również sprawdzić podłogę, podnieść wykładzinę i zobaczyć, w jakim jest stanie. Kolejnym krokiem powinno być obejrzenie armatury i wyposażenia, a także sprawdzenie, czy instalacje są sprawne. Drobne wady nie dyskwalifikują domku, ale mogą ułatwić negocjacje ceny. Oczywiście najlepiej kupić wymarzony domek u sprawdzonego i zaufanego dostawcy, które oferuje konstrukcje w dobrym stanie.
Czy warto kupić domek holenderski?
Domki holenderskie to doskonały sposób na ciekawe spędzenie urlopu czy ferii. Można w nich przenocować przyjaciół czy rodzinę, a dzięki dużej mobilności można z łatwością ustawić je w wybranym miejscu. Domki można kupić nowe, ale dużą popularnością cieszą się domki używane, sprawdzane z Anglii czy Holandii. Na rynku działają firmy, które zajmują się sprzedażą używanych konstrukcji. W ich ofercie są domki o różnym metrażu i zróżnicowanej liczbie sypialni, a także różnym standardzie. Firmy handlujące domkami angielskim oferują transport gratis w dowolne miejsce w kraju. Możliwe jest również skorzystanie z usługi ustawienia i wypoziomowania domku, dzięki temu od razu nadaje się do zamieszkania.
Domki holenderskie to doskonała alternatywa do domku letniskowego i przyczepy kempingowej. Są wygodne, a zróżnicowany metraż pozwala dopasować domek do własnych potrzeb. Warto sprawdzić ofertę i cieszyć się z własnego domu na kołach.