Budownictwa to pojęcie, które dla większości społeczeństwa kojarzy się głównie ze stawianiem domów i bloków mieszkalnych oraz ewentualnie nieco większych inwestycji miejskich. Istnieją jednak w tej branży również zupełnie inne obszary i określenia, którego dla niewykwalifikowanej osoby wydają się być nieoczywiste. Budownictwo specjalne to projekty i konstrukcje wykorzystywane i użytkowane przez społeczeństwo w zasadzie każdego dnia.
Dlaczego mówi się o budownictwie specjalnym?
Nazwa ta wynika przede wszystkim z powodu trudnych warunków, w których powstają konstrukcje. Ponadto najczęściej wymagany jest bardzo specjalistyczny sprzęt, aby budowa, jak deskowanie wykopów czy deskowanie stropowe, została wykonana prawidłowo. Niezbędne jest także zaangażowanie i zatrudnienie wielu specjalistów, którzy na co dzień zajmują się odmiennymi branżami.
Jednym z przykładów najczęściej spotykanych konstrukcji z zakresu budownictwa specjalnego są wszelkie melioracje. Mało osób widząc melioracje zastanawia się w jaki sposób one powstawały. Prawidłowo wykonana melioracja, która powstawała pod nadzorem odpowiednich specjalistów z różnych dziedzin doskonale wpływa na glebę. Dzięki temu pola uprawne zyskują glebę w lepszej kondycji, a wyrastające plony są bardziej satysfakcjonujące.
Wały powodziowe
Bardzo znanym i obrazowym przykładem budownictwa specjalnego są również wały budowane przeciw powodziom. Nawet jeśli nie każda osoba w społeczeństwie zetknęła się z takim rodzajem konstrukcji to raczek wszyscy mają świadomość do czego służy i jak ważne spełnia funkcje w kryzysowych sytuacjach. Wykonanie takiego wału nie jest prostym przedsięwzięciem i wymaga udziału projektantów, geodetów, osób wykonujących badania gruntu, a na końcu wykonawców i operatorów maszyn.
Geodeci i projektanci muszą w swoich działaniach brać pod uwagę wyniki badań gruntu. Dopiero na podstawie tych analiz mogą stworzyć projekty i wizualizacje całej konstrukcji, dzięki czemu będzie ona stabilna i funkcjonalna. Ze względu na jej charakter wszystkie etapy budowy muszą przebiegać prawidłowo, aby całkowicie wyeliminować ryzyko uszkodzeń i uchybień w wale powodziowym, gdyż może to mieć bardzo poważne konsekwencje.
Interdyscyplinarność
Tym co charakteryzuje budownictwo specjalne i odróżnia od innych gałęzi tej branży jest interdyscyplinarność. W budownictwie specjalnym w zasadzie żadna konstrukcja nie może powstać bez szerokiej współpracy osób posiadających różne kwalifikacje i uprawnienia. Oznacza to również, że każda tego rodzaju konstrukcja jest wielokrotnie sprawdzana przez osoby z dużym doświadczeniem i wyuczonym fachem.
Rozwój
Przyszłość budownictwa specjalnego jest raczej klarowna. Podejmuje się bowiem coraz więcej przedsięwzięć mających na celu ułatwić funkcjonowanie społeczeństwa. Do wykonywania konstrukcji specjalnych wykorzystuje się coraz więcej specjalistycznych sprzętów oraz bardzo nowoczesnych technologii. Specjalne budownictwo staje się więc coraz powszechniejsze i społeczeństwo powinno zwiększyć swoją ogólną świadomość oraz wiedzę na ten temat.