Bezsenność jest w dzisiejszych czasach prawdziwą plagą. Dotyka nie tylko osoby pracujące na zmiany nocne czy starszych, u których poziom melatoniny stale maleje, ale także młodych i nastolatków. Choć w niektórych przypadkach niezbędna jest interwencja lekarza i zażywanie leków dostępnych wyłącznie na receptę, bardzo często jakość snu można poprawić przy pomocy naturalnych sposobów.
Odpowiednia temperatura w sypialni
Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura w sypialni w istotny sposób wpływa na jakość snu. Nawet jeśli osoba cierpiąca na bezsenność lub doświadczająca problemów z zasypianiem nie wiąże swoich kłopotów z jakością powietrza w pokoju, warto zastanowić się czy to właśnie ona nie prowadzi do pogorszenia jakości nocnego wypoczynku. Zazwyczaj zakłada się, że optymalna temperatura w sypialni powinna oscylować między 18, a 20 stopniami Celsjusza; taki stan ciężko jest oczywiście osiągnąć w lecie, gdy na zewnątrz panują upały, dobrze jest jednak zrezygnować wówczas z kołdry na rzecz koca lub samej poszewki, zainwestować w wiatrak oraz nawilżacz powietrza i spać w przewiewnych, bawełnianych ubraniach. W zimie z kolei powietrze w mieszkaniu jest często suche z powodu ogrzewania, a mroźna aura nie sprzyja otwieraniu okna – warto jednak zawsze wietrzyć pokój przed położeniem się do łóżka, choćby na pięć minut.
Dobrej jakości pościel oraz materac
Nocny wypoczynek może nie być satysfakcjonujący także ze względu na niewygodną poduszkę, zbyt grubą i ciężką kołdrę lub zbyt miękki materac. Warto zadbać zwłaszcza o jakość poduszki, gdyż niewłaściwie dobrana może powodować nie tylko kłopoty ze snem, ale także bóle głowy, szyi oraz karku – szczególnie polecane są te, zawierające naturalne wypełnienie, dostępne między innymi na https://zdrowysen-sklep.pl/pl_PL/. Materac powinien być twardy i regularnie wymieniany – mniej więcej co 5/6 lata, pościel natomiast zawsze dostosowana do pory roku – w sklepach dostępne są kołdry w wersji letniej oraz zimowej, co pozwala na dostosowanie przykrycia do temperatury panującej na zewnątrz oraz w sypialni.
Zdrowe nawyki przed snem
Znaczna część osób do późna ogląda telewizję lub korzysta z komputera w łóżku, po czym przez kilka godzin nie są stanie zasnąć mimo zmęczenia. Dzieje się tak dlatego, że światło emitowane przez urządzenia elektroniczne ogranicza produkcję hormonu snu – melatoniny, która reguluje zegar biologiczny każdego człowieka. Badacze snu i lekarze zalecają ograniczenie korzystania z telewizora, telefonu komórkowego czy laptopa do 2 godzin przed snem, wyeliminowanie używek oraz rezygnację z ciężkostrawnych posiłków na kilka godzin przed planowanym nocnym wypoczynkiem. Te kilka zdrowych nawyków zazwyczaj sprawia, że jakość snu znacznie się poprawia, a czas potrzebny do zaśnięcia staje się krótszy.