Pocztówki to element niegdyś silnie kojarzony z podróżami – takie kartki z kilkoma nakreślonymi słowami wysyłano z każdego zakątka świata, do bliskich i przyjaciół, jako dowód pamięci i myślenia o nich. Pozwalały stworzyć kolekcję ciekawych pamiątek z różnych miejsc, a dla osób podróżujących były odpowiednikiem dzisiejszych krótkich smsów.
Moda na pocztówki
Chociaż obecnie mało kto praktykuje wysyłanie pocztówek, jest to wciąż miły zwyczaj, który od czasu do czasu warto wypraktykować osobiście. W niemalże wszystkich miejscowościach turystycznych możliwe jest nabycie przynajmniej kilku rodzajów pocztówek – ich ładniejszą stronę zdobią zdjęcia zabytków, krajobrazów czy innych rzeczy typowych dla regionu. Często jest też napis, sam w sobie będący elementem o miłym wydźwięku, np. „Pozdrowienia z Roztocza”. Zdjęcia są zmontowane w formie kolażu lub w inny estetyczny sposób, dlatego pocztówka prezentuje się efektownie. Tylna część wygląda zwyczajnie: jest tam miejsce na adres oraz na kilka słów od wysyłającego. Kartkę można bardzo prosto wysłać pocztą, bez konieczności wkładania jej do koperty.
Co napisać na pocztówce?
Kwestia wypełnienia tylnej części jest bardzo swobodna, można tam napisać dosłownie wszystko. Problem stanowi jedynie to, że przeważnie pocztówki wysyła się bez dodatkowej osłony, czyli koperty. Pracownicy poczty zupełnie niechcący mogą zapoznać się z treścią i dlatego też nie praktykuje się przekazywania w ten sposób żadnych osobistych informacji. W znakomitej większości pocztówka wysyłana jest w celach pamiątkowych, odbiorcy miło jest otrzymać taką kartkę od przyjaciela, który właśnie zwiedza świat i myśli o bliskiej osobie, która została w kraju.
Typowa zawartość pocztówki to pozdrowienia, skomponowane w uniwersalny sposób, ale nierzadko spersonalizowane lub zabawne. Wypada pozdrowić znajomego lub rodzinę, dodać kilka miłych słów pasujących np. do pory roku. Niektórzy opisują w dużym skrócie, co robią w danym momencie, co zwiedzili lub co ostatnio najbardziej ich zadziwiło. Pozwala to odbiorcy poczuć się bliżej doznań właściwych dla podróżującego. Jeśli pocztówkę wysyła się do bardzo bliskich osób, można napisać trochę o swoim samopoczuciu i o zadowoleniu z podróży, żeby np. członkowie rodziny nie martwili się i trochę mniej tęsknili. Pocztówka do rodziny zawierająca tylko suche pozdrowienia lub jakiś sztampowy wierszyk nie będzie odebrana tak ciepło, jak kartka z prawdziwymi słowami.
Niekiedy ciekawy będzie żartobliwy wierszyk lub jakaś anegdota, ale zależy to od odbiorcy. Taka osoba musi mieć poczucie humoru i wtedy z całą pewnością doda pocztówkę do swojej kolekcji. Optymalnie będzie do humorystycznego akcentu dodać też coś istotnego, a na koniec oczywiście pozdrowić odbiorcę.
Pocztówki wypełnia się w estetyczny sposób – nawet osoby, które na co dzień piszą jak kura pazurem, powinny się trochę postarać. W razie kłopotów z uzyskaniem ładnego kształtu liter pisanych, należy posłużyć się drukowanymi. Szczególnie dokładnie trzeba napisać imię i nazwisko odbiorcy oraz adres.