Dom

Wentylacja w domu. Jak tę kwestię regulują przepisy?

Wentylacja w domu. Jak tę kwestię regulują przepisy?

Liczyłeś kiedyś, ile czasu spędzasz w zamkniętych pomieszczeniach? W dobie pandemii, gdy wiele instytucji kulturalnych czy placówek oferujących rozrywkę jest zamkniętych, jeszcze częściej i dłużej przebywamy w domach i mieszkaniach. W związku z tym jeszcze większego znaczenia nabierają sprawnie działające wentylacje i rekuperatory. Poznań czy Koszalin, to właśnie sprawne usuwanie zużytego i doprowadzanie do wnętrza świeżego powietrza ma duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Problemy z koncentracją, częste infekcje, ryzyko alergii – to tylko niektóre ze skutków częstego przebywania w źle wentylowanych pomieszczeniach. Nic więc dziwnego, że również przepisy związane z budową i wyposażeniem budynków dość precyzyjnie określają, jak należy wentylować pomieszczenia. Zatrzymajmy się na chwilę, by sprawdzić, jakie normy wprowadza w tym zakresie polskie prawo.

Jakie są najważniejsze przepisy i normy dotyczące wentylacji?

Podobnie jak w przypadku wielu innych przepisów związanych z budownictwem, prawo obowiązujące w Polsce w zakresie wentylacji ma swoje źródło w ministerialnych rozporządzeniach. W tym przypadku chodzi o rozporządzenie Ministra Infrastruktury – pierwsza wersja tego dokumentu została sporządzona 12 kwietnia 2002 roku.

Poza tym zasady dotyczące wentylacji opierają się na całym katalogu norm dotyczących przewodów dymowych, filtrów powietrza czy wentylacji mechanicznej. Te Polskie Normy po raz pierwszy pojawiły się w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa już w 1994 roku, dotyczą budownictwa, geodezji i kartografii, a także gospodarki przestrzennej.

Co przepisy mówią na temat wentylacji?

Opierając się na powyższych dokumentach można wyróżnić kilka ważnych zagadnień, o których trzeba pamiętać na etapie wznoszenia domu, ale także jego późniejszego wyposażenia czy też ewentualnych remontów. Ważny jest katalog pomieszczeń, z których bezwzględnie należy usuwać zużyte powietrze. Należy do nich kuchnia, łazienki i toalety, ale także tak zwane pomieszczenia pomocnicze, czyli spiżarnia, kotłownia oraz garderoba. W zależności od wyposażenia poszczególnych pomieszczeń, przepisy określają także wymaganą wydajność systemów wentylacyjnych. W pomieszczeniach pomocniczych to 15 metrów sześciennych na godzinę, w toaletach 30, a w łazienkach i kuchniach 50. Najbardziej wydajna wentylacja będzie potrzebna w przypadku stosowania kuchenki gazowej – tam będzie to aż 70 metrów sześciennych na godzinę.

Zgodnie z przepisami, do pozostałych pomieszczeń musimy natomiast doprowadzić świeże powietrze. Jego objętość powinna być równa ilości zużytego powietrza, które odprowadzamy z wyżej wymienionych wnętrz. Poza tym konieczny jest swobodny przepływ powietrza w całym domu – w tym celu potrzebne są szczeliny między drzwiami a podłogą lub specjalne otwory w drzwiach. Efektywność wentylacji można obniżać jedynie na noc (więcej możesz dowiedzieć się od specjalistów z https://sklep.mtc.poznan.pl/)

Rekuperacja – Poznań, Warszawa, Kraków. Nowoczesny system wentylacji

W kuchniach często zaleca się również instalowanie dodatkowych elementów mechanicznych, jak na przykład okap, które usprawnią wentylację grawitacyjną. Dlaczego jednak nie zmechanizować całego systemu? Jednym ze świetnych sposobów są rekuperatory, które znajdziesz jedynie w specjalistycznych sklepach jak np.https://sklep.mtc.poznan.pl/category/rekuperacja zajmujących się przede wszystkim sprzedażą tego typu systemów. Poznań czy Warszawa, wszędzie pozwolą na kontrolowanie intensywności wymiany powietrza w domu. Dzięki temu w razie potrzeby łatwo przewietrzymy pomieszczenie, w dodatku bez strat energii – rekuperator bowiem wstępnie ogrzewa lub ochładza powietrze nawiewane do wnętrza domu. Całym procesem możemy łatwo sterować.

Udostępnij