Turystyka górska cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Bardzo dynamicznie rośnie liczba osób, które zamiast zatłoczonego Bałtyku, wybierają ustronne, górskie szlaki. Pamiętać jednak trzeba, że wyprawy w góry dla poczatkujących mogą być bardzo niebezpieczne. Z tego powodu wymagają naprawdę dobrego przygotowania. O czym trzeba pamiętać, zanim pierwszy raz wyruszy się na szlak?
Odpowiednie ubranie
Podstawową sprawą, o której trzeba pamiętać, zanim wyruszy się na szlak w góry, to skompletowanie odpowiedniego ubioru. Góry to niezwykle nieprzewidywalna i dynamicznie zmieniająca się pogoda, na którą trzeba być zawsze przygotowanym. Nawet na takie skrajności jak opady śniegu w czasie lata. Z tego powodu kluczowe jest posiadanie odpowiedniego ubioru. W czasie letnich wakacji trzeba postawić przede wszystkim na spodnie trekkingowe, które umożliwią wygodne, lecz jednocześnie bezpieczne podróżowanie. Ich materiał jest na tyle mocny, aby nie rozedrzeć się na skałach, lecz jednocześnie na tyle przewiewny, aby nawet w czasie dużego upały zapewnić komfort termiczny. Doskonale sprawdzi się również rozpinana bluza z kapturem, która nie tylko pozwoli zachować odpowiednią ilość ciepła, lecz również w razie potrzeby umożliwi szybkie jej ściągnięcie. Oczywiście pamiętać także trzeba o dobrych, terenowych butach, oraz o nieprzemakalnej kurtce, chroniącej przed obfitymi opadami deszczu.
Odpowiednie wyposażenie
Wyjście w góry wymaga także posiadania odpowiedniego wyposażenia, które niejednokrotnie może nawet uratować życie. Podstawową sprawą jest posiadanie na szlaku wody oraz choćby nawet najprostszego prowiantu. Świetnie w tym wypadku sprawdzą się batony energetyczne, czy też żele, które dzięki niewielkim rozmiarom zajmują w plecaku mało miejsca, a dają naprawdę sporego kopa energii. Oczywiście powinno się mieć także latarkę oraz koc termiczny, który w przypadku konieczności nocowania w górach zapewni odpowiedni komfort w nawet najzimniejszą noc. Nie można także zapominać o tym, aby posiadać przy sobie mapę, która w razie czego pozwoli zorientować się co do aktualnego położenia i w razie potrzeby skutecznie wezwać pomoc.
Zaplanuj trasę
Jeśli już posiada się odpowiednie wyposażenie, można następnie zacząć planować trasę. Górskie szlaki posiadają naprawdę spore zróżnicowanie, jeśli chodzi o stopień trudności. W przypadku początkującego turysty odradza się oczywiście te najbardziej zaawansowane i najtrudniejsze szlaki, które posiadają liczne ekspozycje i wymagają dużej sprawności fizycznej i odporności psychicznej. Na początek poleca się szlaki prowadzące po dolinach, wychodzące w dość niewielkim stopniu w wysokie góry. Co bardzo ważne w przypadku takiego podróżowania, to należy bardzo precyzyjnie zaplanować całą trasę, aby zminimalizować ryzyko zgubienia się. Z tego powodu warto sprawdzić miejsca charakterystyczne na trasie, aby móc z łatwością określić aktualne położenie. Co bardzo ważne, koniecznie trzeba precyzyjnie określić czas pokonania danej trasy, aby nie okazało się, że jest ona za długa i zbyt wymagająca, jak na jeden dzień, co mogłoby oznaczać konieczność nocowania na szlaku.